Cukier – cichy zabójca!
Cukier w nadmiernej ilości niszczy pracę narządów oraz przyczynia się do licznych chorób, jak np. cukrzycy. Ma również negatywny wpływ na powstawanie próchnicy a dodatkowo zakwasza nasz żołądek. Spożywanie rafinowanego cukru ponadto wypłukuje z organizmu witaminę B oraz następujące minerały: wapń, fosfor, magnez i chrom.
Czym zastąpić cukier?
1. Stewia
Jest rośliną pochodzącą z Paragwaju. Jej wodny roztwór ma smak lekko mentolowy, natomiast sproszkowana ma lekko gorzki smak. Zawiera witaminy z grupy B, magnez, chrom, potas, krzem, żelazo oraz selen. Jest bezkalorycznym środkiem słodzącym wykazująca dodatkowo właściwości prozdrowotne tj.: obniża ciśnienie krwi, działa przeciwgrzybicznie i wspomaga gojenie się ran. Jak dotąd nie odnotowano szkodliwego działania stewii na organizm człowieka. Ponadto jest odporna na wysokie temperatury i dlatego można ją stosować do pieczenia ciast.
2. Ksylitol
Należy do polialkoholi, których przyswajanie jest inne niż cukru stołowego. Jest lepiej tolerowany przez osoby po 40 roku życia, natomiast u dzieci może powodować występowanie biegunek. Dlatego dla dzieci jest on odradzany. Nie podwyższa zawartości glukozy we krwi i poziomu insuliny. Ksylitol występuje przede wszystkim w brzozie, a w niewielkiej ilości również w owocach jagodowych, kukurydzy i sałacie. Jest bardzo dobrą alternatywą cukru dla cukrzyków, chorych na osteoporozę oraz osób mających problem z uzębieniem. Posiada również właściwości przeciwbakteryjne i chroni zęby przed próchnicą. Spożywanie go jednak w większej ilości może powodować biegunkę, wzdęcia oraz niestrawność. Zalecana dzienna dawka dla osób dorosłych wynosi 15 – 20 g (3 – 4 łyżeczki).
3. Melasa karobowa
Ma postać brunatnej i gęstej cieczy. Zawiera witaminy z grupy B, żelazo, magnes, wapń, potas oraz antyoksydanty. Melasa ta zawiera około 50% mniej cukru w porównaniu do sacharozy.
4. Miód
Zawiera fruktozę i glukozę, glutaminę (która poprawia odporność), olejki eteryczne,witaminy z grupy B, C i K oraz enzymy, które regulują procesy biochemiczne w naszym organizmie. Jego minusem jest fakt, że jest wysokokaloryczny -100 g dostarcza az 320 -330 kcal.Traci swoje właściwości terapeutyczne w temperaturze przekraczającej 50 stopni.
5. Fruktoza
Jest naturalnym cukrem owocowym, występującym w postaci drobnych kryształków. Posiada niski indeks glikemiczny, który powoduje, że po jej spożyciu nie dochodzi do szybkiego wzrostu insuliny do krwi.
6. Suszone owoce
Cukier można również zastąpić suszonymi owocami takimi jak: daktyle, morele, figi, śliwki oraz rodzynki. Jednak kupując te produkty należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie, czy nie są siarkowane i czy były suszone na słońcu.