Dlaczego łysiejemy? Jak spowolnić lub zatrzymać ten proces?

łysy mężczyzna

Łysienie powoduje spadek pewności siebie oraz wiele kompleksów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Kiedy zaczynamy tracić gęstość włosów, czujemy się coraz mniej atrakcyjni, a także widzimy w lustrze upływ czasu.

Choć wiele osób radzi sobie z tym doskonale, wiele stara się za wszelką cenę ukrywać wypadanie włosów za pomocą specjalnych nakryć głowy, układania włosów w sposób ukrywających ich małą ilość, a nawet korzystania z drogich zabiegów czy operacji.

Nie każdy z tych sposobów jest doskonały, dlatego dzisiaj chcielibyśmy napisać o kilku sprawdzonych rzeczach, które możemy zrobić, aby doskonale wyglądać z fryzurą, która nie potrzebuje fryzjera, a także jak spowolnić lub nawet zatrzymać łysienie.

kobieta z wypadającymi włosami

Dlaczego łysiejemy? 

Łysienie kojarzymy najczęściej ze starszymi mężczyznami, jednak w praktyce łysieją także kobiety. Wypadanie włosów niekoniecznie wiąże się także z wiekiem, a jego przyczyn może być bardzo wiele. Czasami z łysieniem mają do czynienia osoby już między 20 a 30 rokiem życia. Kto jest najbardziej narażony na wypadające i tracące gęstość włosy?

Generalnie problem dotyczy bardziej mężczyzn, natomiast kobiety również na przestrzeni życia tracą gęstość włosów. Powodem mogą być problemy z tarczycą czy anemia.  Są na to narażone również w okresie menopauzy, a także podczas ekspozycji na ekstremalny stres czy w związku z problemami dermatologicznymi.

Ostatni aspekt bardzo często występuje u mężczyzn. Problemy ze skórą, takie jak nadmierna potliwość, osłabiają mieszki włosowe. Ma to związek z gospodarką hormonalną organizmu. Taki rodzaj łysienia nazywamy androgenowym.

Kolejnym powodem wypadania włosów u obu płci (choć tutaj ma to związek głównie z mężczyznami) jest upływ czasu i ogólne osłabienie naskórka oraz cebulek włosowych. To właśnie dlatego z wiekiem nasze włosy stają się coraz mniej gęste.

Również mężczyźni tracą owłosienie ze względu na czynniki zewnętrzne. Negatywne działanie ma tutaj bezsenność, stres, przemęczenie, osłabienie odpornośći oraz organizmu. Zatem negatywny wpływ ma także niezdrowy tryb życia obfitujący w używki takie jak alkohol czy nikotyna, a także brak zdrowej, zbilansowanej diety. Czy łysieniu da się zapobiec?

Jak zatrzymać łysienie?

Łysienie to proces, który nie zawsze da się zatrzymać, znamy jednak kilka sposobów na to, aby skutecznie go spowolnić. Bardzo ważne, żeby zacząć działanie profilaktyczne, jeszcze zanim zauważymy problem. Jeśli jednak na Waszej głowie zostało już całkiem niewiele włosów, nie martwcie się – i na to znajdą się dobre kurację.

Prostą i dobrą metodą będzie użycie suplementu diety, zawierającego naturalne ekstrakty. Takim preparatem może być na przykład Profolan. To kapsułki, które zawierają miedź, cynk czy skrzyp polny, a także witaminy, co pozwala odbudowywać mieszki oraz cebulki włosowe. Producent obiecuje, że pierwsze efekty kuracji będzie można zauważyć zaledwie po kilku tygodniach. Profolan jest dostępny bez recepty, a jego użytkowanie jest bezpieczne dla organizmu.

Kolejnym dobrym działaniem profilaktycznym będzie zadbanie o skórę głowy, gdyż często to właśnie jej stan powoduje wypadanie włosów. Można to zrobić na kilka sposobów. Bardzo pomocny jest masaż, który pozwala na lepszy przepływ krwi, co wzmacnia mieszki włosowe. Można także używać specjalnych maści witaminowych.

Jeśli chodzi zaś o same włosy, warto zwrócić uwagę na kilka prostych rzeczy. Na przykład, aby delikatnie wycierać je po kąpieli, zamiast mocnego tarcia ręcznikiem, czy aby nie związywać ich zbyt mocno gumkami czy spinkami. Warto także zwrócić uwagę na jakość kosmetyków, których używamy do pielęgnacji.

Mycie włosów zawsze powinno odbywać się szamponem o wysokiej jakości. Również mężczyźni powinni korzystać z dobrej odżywki, która pozwala nawilżyć włosy i dać im dodatkowy zastrzyk witamin i mikroelementów.

Jeśli chcemy zadbać o fryzurę, warto spojrzeć nawet na tak, wydawałoby się, odległą rzecz jak dieta. Wraz z pożywieniem dostarczamy koniecznych elementów do prawidłowego działania organizmu, ale mo to wpływ także na stan skóry i kondycję włosów. Dbajmy zatem o odpowiednią ilość warzyw w diecie i ograniczenie wysoko przetworzonych produktów, takich jak gotowe dania.

łysiejąca głowa mężczyzny

Profesjonalna pomoc

Obecnie możemy skorzystać także z wielu specjalistycznych zabiegów. Są one jednak dużo droższe niż domowe metody, jednak dużo bardziej skuteczne niż kilkanaście lat temu. Warto także zawsze skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam dobrać odpowiednią kurację.

Na koniec warto także wspomnieć o tym, że łysienie to naturalna sprawa, która niekoniecznie musi oznaczać zmniejszenie atrakcyjności – choć przyznajemy, że ma to większe zastosowanie u mężczyzn niż u kobiet.

Wielu panom, taka “fryzura” bardzo pasuje. Można także wykorzystywać czapki czy klasyczne berety, które mogą podkreślać wybrany styl i dodawać szyku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?