Dlaczego nie powinniśmy bagatelizować chrapania?

kobieta zatykająca uszy poduszką

Chrapanie to dość paskudna przypadłość, która dotyczy przecież tak wiele osób na całym świecie. Irytacja domowników i bliskich, to jednak nie jedyne przykre konsekwencje, które mogą wiązać się z chrapaniem. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie informacji na temat chrapania.

Skąd się bierze? Dlaczego należy zająć się likwidacją problemu, a także jakie mogą być jego konsekwencje? Zapraszamy do przeczytania krótkiego artykułu, w którym pokażemy także alternatywne sposoby na zapobieganie tej przypadłości.

Skąd bierze się chrapanie?

Choć wśród przyczyn wymienia się bardzo wiele czynników, chrapanie to po prostu nic innego jak zwiotczałe mięśnie krtani, które podczas oddychania są wprawiane w wibracje, wydając znany wszystkim dźwięk.

Może to być sprawa dziedziczna, jednak bardzo wiele w tym wypadku zależy od czynników zewnętrznych. Na chrapanie narażamy się wtedy kiedy prowadzimy niezdrowy tryb życia, bez aktywności fizycznej i z niezdrową dietą. Również odwodnienie, czyli za mała ilość spożywanej wody, będzie tu znacząca.

Bardzo negatywnym czynnikiem są tutaj także używki, takie jak alkohol czy papierosy. To jedne z największych przyczyn utrzymywania się chrapania, a także tego, że wzmaga się jego siła, sprawiając, że dźwięk jest jeszcze głośniejszy.

przepracowany mężczyzna spiący na stole

Dlaczego nie chodzi “tylko” o dyskomfort bliskich?

Historie między znajomymi na temat chrapania, zwykle dotyczą tego jak osoba chrapiąca przeszkadza spać innym domownikom czy partnerowi. Warto wiedzieć jednak, że to o czym mówi się dużo rzadziej to negatywne skutki jakie chrapanie może mieć na osobę chrapiącą.

Przede wszystkim trudność w osiągnięciu spokojnego i regenerującego snu, który stanowi podstawę do sprawnego funkcjonowania. W długofalowym rozumieniu przekłada się to na pogorszenie kondycji organizmu i gorsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych a także spadek odporności.

W życiu codziennym, brak odpowiedniej ilości wysokiej jakości snu, przekłada się jednak na rozdrażnienie, brak skupienia i pogorszenie stosunków międzyludzkich. Stajemy się niemili dla bliskich i przyjaciół, a w pracy traci skuteczność w podstawowych zadaniach, brakuje nam skupienia.

Chrapanie może prowadzić również do powstawania bezdechu sennego, który stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia. Z uwagi na te powody, zdecydowanie należy zadbać o redukcję problemu. Jak można to zrobić?

Czy opaska pomoże?

Kiedy zaczniemy szukać w internecie sposobów na pozbycie się chrapania, znajdziemy dużą ilość informacji. Są specjalne zabiegi i konsultacje u specjalistów, są nawet całe kliniki zajmujące się problemem. Większość z tych rozwiązań jest jednak dosyć kosztowna, a do tego czasochłonna.

Wpadliśmy jednak na jedno rozwiązanie, które przykuło naszą uwagę – opaska Snoril. Zakładamy ją na głowę, wymuszając odpowiednie ustawienie żuchwy w trakcie snu. Producent zapewnia, że opaska Snoril poprawi sytuację już po kilku pierwszych nocach, kiedy będziemy mieli ją na sobie.

Zakładanie jest bardzo proste, można to robić codziennie, a także nie trzeba martwić się o występowanie efektów ubocznych. Materiał, z którego została wykonana opaska nie zostawia śladów na skórze i pozwala jej oddychać.

Opinie użytkowników są bardzo dobre, a cena całkiem rozsądna. Dzięki temu można kupić sobie kurację, która z czasem likwiduje problem chrapania, a korzystanie z niej nie sprawia żadnych kłopotów.

Powrót do zdrowych przyzwyczajeń

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, chrapanie nasilają także używki w postaci papierosów i alkoholu, a także brak aktywności fizycznej i źle zbilansowana dieta – czyli niedobory witamin oraz minerałów.

Wniosek nasuwa się sam…Jeśli chcemy ograniczyć chrapanie musimy pozbyć się kilku niezdrowych przyzwyczajeń. Niektórzy bagatelizują takie rozwiązania, mówiąc że nie przynoszą one pożądanych efektów. Proponujemy zatem wykonać test.

Jeśli jesteście osobami, które bardzo dużo chrapią, ale także dość często palą papierosy, piją alkohol i jedzą poza domem – zróbcie test. Wykonujcie dowolnie wybraną aktywność fizyczną przez pół godziny, minimum 4 razy w tygodniu. Do tego zrezygnujcie na czas dwóch tygodni z alkoholu i nikotyny. Powinniście zauważyć kolosalną różnicę i wreszcie odczuć jak to jest porządnie się wyspać.

zegarek, ksieżyc, chmurki

Nie tylko irytujący dźwięk

Dlaczego nie powinniśmy bagatelizować chrapania? Ponieważ to nie tylko irytujący dźwięk, a przypadłość, która ma wpływ na codziennie życie i może przynosić negatywne skutki, patrząc na zdrowie długofalowo.

Niektóre schorzenia wywołane chrapaniem są bardzo niebezpieczne i mogą być tragiczne w skutkach. Również doraźne skutki związane z zaburzeniami koncentracji i chronicznym niewyspaniem, potrafią naprawdę dać w kość.

Jest kilka naprawdę prostych sposobów, z których możemy skorzystać jeśli mamy dość denerwowania domowników i chcemy raz na zawsze rozprawić się z tą uporczywą dolegliwością. Proponujemy spróbować każdego z nich, dowiadując się, który będzie najlepszym rozwiązaniem dla nas.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?