Długotrwała praca przy komputerze i jej wpływ na nasz wzrok – fakty i mity

ból oczu u młodego mężczyzny

Zdecydowanie zbyt mało mało mówi się o tym, jakie negatywne skutki płyną z ciągłej pracy przy komputerze. Tych elementów jest bardzo wiele, poczynając od sposobu w jaki siedzimy, na hałasie czy wpatrywaniu się w ekran monitora kończąc.

Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym ostatnim podpunktem. Wiele się o tym ostatnio słyszy, dlatego uznaliśmy, że to świetna pora aby przedstawić kilka faktów i zdementować kilka mitów. Przedstawimy także kilka sprawdzonych sposobów na to, aby monitor nie stanowił dla nas więcej problemu i aby po skończonym dniu pracy nie odczuwać suchości oczu oraz bólu głowy.

Niezależnie od tego czy Wasza praca polega na pracy przy komputerze czy spędzacie dużo czasu przed ekranem z innych powodów, zdecydowanie warto przeczytać ten tekst, aby podnieść komfort życia i wydłużyć dobry stan wzroku.

kobieta pracująca przed komputerem

FAKT: DŁUGA PRACA PRZY KOMPUTERZE NISZCZY WZROK

To niewątpliwie prawda. Długa praca przy monitorze komputera może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na nasze oczy. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie, które emitują monitory, telefony i telewizory, może nawet pogłębić dotychczas posiadaną wagę wzroku.

Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy nie korzystamy z okularów ochronnych, siedzimy zbyt blisko ekranu, przez zbyt dużą ilość czasu, a także nie robi wystarczająco długich przerw aby oczy mogło odpocząć.

MIT: OCZY ADAPTUJĄ SIĘ DO KAŻDYCH WARUNKÓW

Niektórzy uważają, że praca przy komputerze nie niszczy wzroku, a nasze gałki oczne mają taką zdolność adaptacji, że natychmiast przyzwyczajają się do panujących wokół nich warunków.

Choć akomodacja oka rzeczywiście działa – można to odczuć szczególnie kiedy wchodzimy do ciemnego pomieszczenia i po spędzeniu tam kilku minut zaczynamy widzieć lepiej, tak monitor czy ekran telefonu nie jest wytworem natury.

FAKT: OKULARY OCHRONNE POMAGAJĄ

Nawet jeśli nie mamy wady wzroku, po długiej pracy przy ekranie komputera możemy odczuwać spory ból gałek ocznych, a nawet głowy. Powodem tego jest zbyt wysoka ekspozycja na światło niebieskie.

Dobrym rozwiązaniem będą okulary ochronne. Możemy nabyć model, który nie ma szkieł korekcyjnych, a jedynie dzięki zastosowaniu żółtego odcienia i powłoki antyrefleksyjnej, pomaga blokować szkodliwe działanie monitorów.

MIT: NAWILŻENIE OCZU NIE MA ZNACZENIA

Powłoka oka jest bardzo wrażliwa na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Przebywając w domu czy w biurze, istnieje duża możliwość, że pod powieką znajdzie się niechciana bakteria lub jakiś mały obcy element, który będzie drażnił oczy.

Dlatego tak ważne jest, aby używać kropel nawilżających zawsze wtedy kiedy bardzo długo pracujemy przy komputerze. Zabezpieczy do oczy przed nadmiernym wysychaniem, ale także przed podrażnieniami.

Takie rozwiązanie przynosi również sporą ulgę zawsze wtedy kiedy odczuwamy, że nasze oczy są ciężkie i bolesne.

DOBRE ROZWIĄZANIE

Można znaleźć bardzo wiele tekstów dotyczących znanych sposobów na zabezpieczenie oczu przed szkodliwym działaniem ekranu komputera. W tym akapicie chcielibyśmy jednak wspomnieć o dwóch metodach, których możecie jeszcze nie znać.

Optixen – to okulary, których działanie jest oparte na technice starodawnej medycyny ajurwedyjskiej. Specjalna konstrukcja soczewki to wiele mikro otworów. Pozwalają one widzieć, jednak zmuszają oko do wytężonej pracy, w efekcie poprawiając funkcjonowanie całego narządu wzroku. Optixen to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które szybko pomoże poprawić jakość widzenia.

Lutenea – to naturalny preparat w formie wygodnych kapsułek, które poprawia jakość widzenia i stan oczu od wewnątrz. Tabletki Lutenea stosowane codziennie, już na przestrzeni kilku tygodni dadzą wyraźne rezultaty. Ten preparat to także świetna profilaktyka, jeśli dużo czasu spędzamy na pracy przy komputerze.

kobieta zasłaniająca oko

“DOMOWE SPOSOBY”

Widzimy zatem, że nie wszystko co słyszymy o negatywnym wpływie monitorów na nasze oczy to prawda. Pewne jest to, że zbyt duża ekspozycja na widok monitora zdecydowanie nie odbije się dobrze na zdrowiu naszych oczu.

Wymieniliśmy już kilka dobrych sposobów, takich jak krople, okulary ochronne, okulary ajurwedyjskie czy kapsułki wspomagające narząd wzroku od środka. Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, które możemy zrobić bez dodatkowych akcesoriów.

Po pierwsze, kiedy pracujemy przy komputerze cały dzień, warto raz na 20 minut oderwać wzrok od ekranu. Już kilkanaście sekund zrobi dużą różnicę. Jeśli wieczorami lubimy czytać książki, koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe oświetlenie. Wiele osób czyta przy zbyt małej ilości lumenów, co ma negatywny wpływ na wzrok.

Podczas bardzo słonecznych dni należy nosić okulary przeciwsłoneczne, które posiadają atesty, filtry UV i polaryzację. To ochroni oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Bardzo ważne będzie także zachowanie wysokiego poziomu higieny za każdym razem kiedy przemywamy oczy czy zakładamy soczewki kontaktowe.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?