Dwa kiwi przed snem i śpisz o godzinę dłużej

Jeśli zjesz dwa owoce kiwi na godzinę przed położeniem się do łóżka, będziesz spać dłużej i skuteczniej. Efekt jest dość spektakularny i warty zauważenia.

Kiwi na sen

Niewielki eksperyment, przeprowadzony przez Taipei Medical University w latach 2005/2006 (PMID: 21669584), ukończyły 24 osoby: 2 mężczyzn i 22 kobiety w wieku 20-55 lat. Wszyscy zgłaszali wcześniej kłopoty ze snem.

Przez 4 tygodnie uczestnicy na godzinę przed położeniem się łóżka zjadali 2 średniej wielkości owoce kiwi. Ich sen rejestrowany był potem przez aktygraf, a pół godziny po przebudzeniu uczestnicy uzupełniali dzienniki snu, zapisując swoje odczucia na temat minionej nocy.

W świetle wskazań aktygrafów regularna konsumpcja kiwi przed snem znacząco wydłużyła całkowity czas snu, bo o 16,9% i trochę podniosła efektywność snu – o 2,4%.

Oznacza to, że uczestnicy eksperymentu spali dłużej o 40-60 minut.

Zgadzało się to z odczuciami badanych zanotowanych w dziennikach snu, którzy także zgłaszali poprawę tych parametrów: podniesienie czasu snu o 13,4% i efektywności o 5,41%.

Badani zasypiali także szybciej.

Tajwańskie badanie sugeruje, że regularne jedzenie kiwi przed snem dobrze wpływa na sen i każdy może spróbować sam, jaki to będzie miało na niego wpływ. Perspektywy wyglądają obiecująco.

Badacze wskazywali na kilka możliwych przyczyn takiego działania kiwi na sen, między innymi stosunkowo wysoką ilość serotoniny w owocach.

Zawartość serotoniny w owocach i warzywach

Konkluzja:
Konsumpcja dwóch owoców kiwi godzinę przed położeniem się do łóżka przez cztery tygodnie spowodowała poprawę zasypiania, czasu trwania snu i jego efektywności u osób dorosłych, skarżących się na problemy ze snem.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?