Jak leczyć kontuzje kolana?

kontuzja kolana

Problemy z kondycją kolan potrafią dać się we znaki, ze względu na decydujący wpływ tego zestawu ścięgien i stawów na prawidłowe poruszanie się. Nogi to największe grupa mięśniowa w ciele człowieka, a kolana umożliwiają im sprawne i szybkie działanie. Jak zatem leczyć kontuzję kolan, aby zakresy ruchowe powróciły a ból zniknął?

kontuzja prawego kolana

Skąd biorą się kontuzję kolana?

To bardzo ważne pytanie, które ma wiele odpowiedzi. Pierwszym powodem są oczywiście dotkliwe urazy, które powoduje wyniszczenie tkanek i często konieczność operacji. Czasami jednak do kontuzji doprowadza starzenie się tkanek – inaczej mówiąc wiek.

Im starsi jesteśmy, tym mniejsza staje się zdolność organizmu do samodzielnej syntezy substancji takich jak kolagen, które wpływają na elastyczność powierzchni kości i jędrność stawów. Do tego dochodzi także sporo ubywających mikroelementów.

Do kontuzji kolana może przyczynić się również postępująca nadwaga i brak aktywności fizycznej. Zastany staw, podczas poruszania się przyjmuje na siebie nagle zbyt duży ciężar, co sprawia, że jest mocno zagrożony.

Istotna geneza kontuzji kolana, to często także zaniedbania lub zbytnia brawura. Mowa tu o kontuzji w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych czy zaniechanie odpowiednich ram bezpieczeństwa związanych z typowymi sportami generującymi urazy stawów, takimi jak bieganie, jazda na nartach czy podnoszenie ciężarów.

Jak leczyć urazy?

Warto działać profilaktycznie, zanim dojdzie do kontuzji. Zawsze zwracać uwagę na bezpieczeństwo podczas narażania się na kontuzję. Pomoże także utrzymanie zdrowej wagi, która nie będzie stanowić obciążenia dla stawów.

Znacząca jest także dieta bogata w białko, witaminy oraz mikroelementy, które będą stanowić budulec tkanki ochronnej kolan i pozwolą na szybszą regenerację stawów. Co robić jeśli dojdzie jednak do kontuzji mechanicznej, której nie naprawimy odchudzaniem czy profilaktyką lub suplementami diety?

W domowym zaciszu

Jeśli za kontuzje uznamy dość słaby uraz, stłuczenie lub obrzęk, można skorzystać z wielu maści i kremów dostępnych bez recepty. Zawierają one często ziołowe i roślinne ekstrakty, dzięki którym stan zapalny znika szybciej, a ból staje się mniej odczuwalny.

Jeśli jednak uraz jest poważniejszy, polecamy sprawdzić działanie opaski Ortezan. To specjalnie zaprojektowana kuracja dla każdego kto boryka się z problemami kolan. Wystarczy założyć opaskę, aby rozpocząć proces regeneracji. Jak to działa?

Przede wszystkim Ortezan dba o prawidłowe ustawienie kolana podczas poruszania się i w trakcie jego spoczynku. Pomaga to przywrócić dawne zakresy ruchu. Opaska spokojnie zmieści się pod sukienką czy spodniami, dlatego możemy z niej korzystać każdego dnia, w domu i w pracy.

Wewnątrz opaski Ortezan znajdują się także specjalnie rozmieszczone magnesy, które generują silne, lecz bezpieczne pole. Dociera ono do tkanek głębokich oraz receptorów układu nerwowego, dzięki czemu skutecznie zatrzymuje ból.

ból lewego kolana

U specjalisty

Czasami trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy – nie każdy problem rozwiążemy we własnym domu przy użyciu naparów ziołowych, maści czy innych specyfików, a nawet opasek wykorzystujących pole magnetyczne. Jeśli kontuzja jest poważna, a ból nie daje spokoju, trzeba wybrać się do specjalisty.

Dzięki takiej wizycie otrzymamy profesjonalna diagnozę, a także dokładną instrukcję dalszego postępowania, tak aby wyleczyć kontuzję i sprawić, by kolana było z powrotem silne i działało w pełnym zakresie.

W tym wypadku, wiele osób boi się o koszty i czas oczekiwania. Oczywiście jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy w prywatnych gabinetach, będzie trzeba z pewnością trzymać kciuki za szybki termin wizyty.

Spotkanie z fizjoterapeutą lub ortopedą w prywatnej praktyce wiąże się z wydatkiem pieniędzy, jednak nie będziemy musieli martwić się o odległy termin. Jeśli chodzi o to, która z możliwości będzie lepsza – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koniec końców wszystko będzie zależało od osoby, która będzie się nami zajmować.

Przed wizytą warto zapytać rodzinę, bliskich i znajomych – takie polecenia są często najlepsze. Jeśli nikt w bliskim otoczeniu nie korzystał z wizyt u specjalistów tej dziedziny warto odwiedzić fora internetowe i sprawdzić kto jest polecany, blisko naszej lokalizacji.

Podsumowanie

Kontuzje kolan potrafią być bolesne i prowadzić do poważnych kłopotów z poruszaniem się. Nie należy ich lekceważyć. Im szybciej zajmiemy się problemem, tym większą mamy szansę na zatrzymanie rozwoju kontuzji i uniknięcie komplikacji.

Na początek możemy spróbować sposobów domowych, takich jak maści i kosmetyki, lub specjalistyczne opaski. Jeśli sytuacja jest poważniejsza, możemy zdecydować się na wizytę u lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty.

A na koniec, głowa do góry! Nie martwcie się, ważne żeby od razu działać. Obecnie znane są sposoby na wyleczenie większości kontuzji kolana, tak aby powrócić do normalnego życia i swoich ulubionych aktywności fizycznych.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?