Jak szybciej zasnąć? – radzą lekarze

Masz problemy z zaśnięciem? Oto kilka tricków, proponowanych przez lekarzy, które pomogą ci zasnąć.

Puszczaj bańki
Doktor medycyny Rachel Marie E. Salas, profesor neurologii w Szkole Medycyny na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, zaleca… puszczać bańki przed snem.

Uważa, że jest to ćwiczenie głębokiego oddechu, które pomaga uspokoić ciało i umysł. A ponieważ jest to dość głupkowata czynność, pozwala to także na oderwanie umysłu od niepokojących myśli.

Rozprosz umysł
Janet K. Kennedy, psycholog kliniczny z Nowego Jorku, zaleca:

“Wiercenie się i przewracanie z boku na bok w łóżku może być stresujące i powoduje, że ciało zaczyna wytwarzać adrenalinę, co tylko utrudnia zasypianie. Oderwanie umysłu z pomocą dobrej książki pomaga całodziennemu zmęczeniu przejąć kontrolę nad organizmem.

Zahipnotyzuj się
Doktor Christopher Winter, doradca z zakresu snu magazynu Men’s Health proponuje, aby zahipnotyzować samego siebie.

“Nie można spróbować zasnąć. Trzeba rozproszyć mózg. Ja posługuję się techniką samohipnotycznej sugestii, kiedy to wyobrażam sobie, że zanurzam się coraz głębiej w ciemnej wodzie. W ostatnim badaniu ze Szwajcarii badacze dowiedzieli się, że gdy ludzie słuchają hipnotycznych sugestii typu “zrelaksuj się”, wydłuża to czas spędzony w głębokim śnie o 81%.

Dostroj się
James Maas, autor książki “Sen dla sukcesu! Wszystko, co musisz wiedzieć o śnie, ale jesteś zbyt zmęczony, by zapytać” twierdzi, że słuchanie delikatnej, uspokajającej muzyki nie tylko pozwala zapaść w sen, ale także przedłuża długość i głębokość snu.

Badania wykazują, że wolne tempo obniża częstotliwość bicia serca i ciśnienie krwi, pomagając ci się zrelaksować. Podobnie działa słuchanie łamiących się fal i uderzeń kropel deszczu.

Ćwicz wieczorem
Orlando Ruiz-Rodriguez, doktor snu z South Seminole Hospital w Orlando zaleca to, czego inni specjaliści od snu stanowczo zabraniają: wieczorne ćwiczenia. Ale ma po temu solidne podstawy: jedno ze szwajcarskich badań sugeruje, że zakończenie treningu 90 minut przed snem może pomóc ci szybciej zasnąć, poprzez redukcję poziomu hormonu stresu kortyzolu.

Wyrzuć zegarek z sypialni
Doktor Nathaniel F. Watson, prezes the Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu zaleca, aby z chwilą, gdy gasisz światło w sypialni, nie sprawdzać więcej, która jest godzina – nawet gdy obudzisz się w środku nocy.

Z chwilą, gdy to zrobisz, zaczynasz myśleć o tym, jak długo już śpisz i ile jeszcze czasu Ci zostało. To budzi niepokój, który utrudnia ponowne zaśnięcie.

Zrób listę rzeczy do zrobienia
Doktor Andrew J. Westwood, profesor neurologii na Uniwersytecie Columbia radzi, aby osoby, które mają mnóstwo na głowie, przed pójściem spać wykonały listę rzeczy do zrobienia na następny dzień. Spowoduje to wzrost poczucia kontroli, przerwie uporczywa procesowanie informacji przez mózg i pozwoli się zrelaksować.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?