Równowaga hormonalna może zostać z różnych względów zachwiana. Zaburzenia te powodują wiele mniej lub bardziej widocznych zmian, które negatywnie wpływają na zdrowie mężczyzn oraz kobiet. U panów dotyczy to zwłaszcza testosteronu, czyli hormonu biorącego udział w budowie mięśni oraz odpowiadającego za popęd płciowy. Jego nadmiar lub niedobór może rozregulować układ hormonalny, co prowadzi do zaburzeń pracy organów oraz zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób. Dla mężczyzny istotne są także inne hormony, w tym tyroksyna, prolaktyna, luteina, kortyzol, melatonina czy kortyzol.
Przyczyny braku równowagi hormonalnej u mężczyzn
Zmiany w układzie hormonalnym mężczyzny są mocniej rozciągnięte w czasie, niż u kobiet. Nagły spadek poziomu męskich hormonów jest też bardziej indywidualny, przez co nie występuje w określonym wieku. Na przebieg tego procesu wpływa wiele czynników związanych ze stylem życia, a także środowiskiem. Niekorzystnie na równowagę hormonalną wpływa nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej oraz zła dieta, która często prowadzi do nadwagi. Do spadku męskich hormonów może dojść już po 30. roku życia. Zmiany następują stopniowo i powoli, dlatego rzeczywiste objawy zwykle ujawniają się dopiero w wieku 40-50 lat. Bezpośrednią przyczyną zaburzeń hormonalnych u mężczyzn jest spadek produkcji kluczowych hormonów przez gruczoły wydzielania wewnętrznego – testosteronu w jądrach, androgenów w nadnerczach, melatoniny w szyszynce oraz hormonów wzrostu w przysadce mózgowej.
Objawy zaburzeń hormonalnych u mężczyzn
Zaburzenia hormonalne u mężczyzn objawiają się ogólnym spadkiem wydolności organizmu, a także występowaniem wielu specyficznych dysfunkcji. Do tego rodzaju symptomów należą problemy ze wzwodem oraz obniżenie popędu płciowego, co stanowi bezpośrednią konsekwencję spadku poziomu testosteronu. Bardzo często towarzyszy temu spadek kondycji fizycznej i psychicznej, zaburzenia pamięci czy obniżenie nastroju. Zmniejszenie poziomu androgenów obniża odporność organizmu i pogarsza samopoczucie. Ubytki hormonu wzrostu mogą osłabić przemianę materii oraz utrudniać regenerację, natomiast zmniejszona ilość wydzielanej melatoniny przyczynia się do zaburzeń rytmu dobowego oraz bezsenności. Im starszy mężczyzna, tym dotkliwiej odczuwa te objawy. Zaburzenia hormonalne przyspieszają proces andropauzy, a także zwiększają ryzyko cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego.
Leczenie braku równowagi hormonalnej u mężczyzn
Jeżeli mężczyzna rozpozna u siebie objawy typowe dla zaburzeń hormonalnych, powinien zwrócić się o pomoc do lekarza. Sam proces leczenia ma na celu przywrócenie równowagi hormonalnej, czyli wyrównanie braków w stężeniu danego hormonu. Terapia nie ma charakteru odmładzającego, a jedynie przywraca mężczyźnie prawidłowy stan psychofizyczny. W ten sposób pozbyć można się różnych dysfunkcji spowodowanych zaburzeniami, w tym tendencji do przybierania na wadze czy problemów z libido. Pomocne może się okazać również zastosowanie środków doraźnych, takich jak np. żel Erogen X. Opinie na temat tego preparatu sprawdzić można na stronie. Erogen X bazuje na składnikach, które przyczyniają się do wydłużenia czasu erekcji oraz zahamowania przedwczesnej ejakulacji.
Przeciwdziałanie zaburzeniom hormonalnym u mężczyzn
Sposobem na zabezpieczenie się przed utratą równowagi hormonalnej jest odpowiednia profilaktyka. Niezależnie od wieku, warto dbać o zbilansowaną dietę oraz aktywny styl życia. Wysiłek fizyczny połączony z prawidłowym odżywieniem organizmu chroni przed nadwagą i otyłością, które negatywnie wpływają na gospodarkę hormonalną. Nadmierna masa ciała prowadzi do zwiększenia konwersji testosteronu w estradiol, a tym samym zwiększa ilość żeńskich hormonów u mężczyzny. W profilaktyce przed zaburzeniami hormonalnymi bardzo ważna jest również regeneracja i wypoczynek, dlatego należy dbać o regularny sen. Wyjątkowo skuteczna okazuje się również odpowiednia suplementacja, najlepiej z wykorzystaniem składników stymulujących gospodarkę hormonalną.