Jakie są przyczyny tycia i nadwagi?

Prawdziwe jest stwierdzenie, że raz wytworzone komórki tłuszczowe pozostają już na zawsze. Mogą się one kurczyć powodując, że będziemy chudnąć i tracić na wadze, lub ponownie rozszerzać, gdy znowu powrócimy do starych nawyków żywieniowych.

Każda kobieta marzy o idealnej i szczupłej sylwetce. Niestety nie każdej udaje się to osiągnąć, mimo stosowania diet odchudzających. Główną przyczyną tycia są przede wszystkim hormony, a szczególnie estrogeny. Kobiety w stosunku do mężczyzn posiadają znacznie mniej tkanki mięśniowej i dlatego też dużo łatwiej i szybciej gromadzą tłuszcz, przez co zyskują na wadze. Estrogen powoduje, że organizm kobiet gromadzi więcej wody i łatwo odkłada tłuszcz. Ma jednak wielkie zalety, gdyż chroni kobiety w późniejszym wieku przed osteoporozą i sprawia, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn.

Mężczyznom natomiast trudniej jest przytyć niż paniom. W przypadku otyłości, jest ona u mężczyzn dużo bardziej niebezpieczna. Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. “mięsień piwny”, który jest niczym innym, jak tłuszczem, którego organizm nie potrafi wydalić.

Jakie są przyczyny tycia i nadwagi?
Wyróżnia się dwie główne przyczyny szybkiego tycia i nadwagi. Są to złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej.

Do złych nawyków żywieniowych zaliczamy
jedzenie dużej ilości potraw wysokokalorycznych i tłustych,
jedzenie Fast foodów i słodyczy,
picie napojów gazowanych, które zawierają sztuczne barwniki,
podjadanie w nocy.
Nie tyje się z dnia na dzień, tylko miesiącami a nawet latami. Więc może to być spowodowane długotrwałym zaniedbaniem siebie poprzez niezdrowy tryb życia, polegający na małej ilości ruchu.

Główną przyczyną tycia i nadwagi są również czynniki genetyczne. Szacuje się, że czynniki te odpowiadają za około 40% przypadków nadwagi. Choroby, które dziedziczymy przyczyniają się do wystąpienia otyłości wtórnej, tj. np. cukrzycy. Przyczyną nadwagi może być również wiek, gdyż im człowiek jest starszy, tym ośrodki nerwowe tracą swoją sprawność. Należy pamiętać, że ośrodki te są odpowiedzialne za uczucie głodu oraz sytości.

Kolejną przyczyną tycia jest stres oraz długotrwałe napięcie. To właśnie nerwy powodują, że nadmiernie się objadamy i jemy zbyt szybko a przez to gryziemy niedokładnie. Połykamy duże kawałki i organizm potrzebuje więcej energii, aby je strawić.

Przyczyną tycia mogą być również takie choroby jak cukrzyca lub tarczyca. Powodują one znaczne przybieranie na wadze, mimo, że nie zmieniamy porcji naszych dotychczasowych posiłków. Warto też pamiętać, że wahania hormonów w przypadku kobiet również wpływają na przybieraniu na wadze.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?