Najpopularniejsze choroby zwyrodnieniowe stawów, narządów ruchu i ich przyczyny

próba wysiłkowa

Interesuje Cię, jakie są najpopularniejsze choroby stawów i czy może ich objawy zgadzają się dokładnie z tym co odczuwasz? Chcesz poznać przyczyny kłopotów ze stawami oraz prosty sposób na ich zakończenie? Zapraszamy do poniższego artykułu!

Najpopularniejsze choroby zwyrodnieniowe stawów, narządów ruchu i ich przyczyny

Problemy ze stawami, oraz choroby które mogą się z ich winy rozwijać mogą dotyczyć każdego. Niezależnie od wieku, mitem jest więc to, że pojawiają się dopiero w sędziwym wieku. Schorzenia te polegają najczęściej na zapaleniu stawu i uszkodzeniu chrząstki. Mogą objawiać się na różne sposoby. Ból, obrzęk, powiększenie, a także znane poranne drętwienie.

Niestety do dziś nie zostały ustalone precyzyjnie przyczyny takich zjawisk. Mogą one zależeć od uwarunkowania genetycznego, mogą także być wynikiem zbyt małej syntezy potrzebnych mikroelementów, związanej z wiekiem, a także przewlekłym nadwyrężeniem. Poznajmy kilka głównych typów chorób stawów.

lekarz specjalista

OSTEOARTROZA

To choroba zwyrodnieniowa, która może prowadzić do zaawansowanego kalectwa. W Polsce cierpi na nią ponad 7 milionów pacjentów. Jej przyczyną jest wyniszczenie chrząstki stawowej. Najczęściej diagnozuje się ją powyżej 40 roku życia.

ARTRETYZM

To chyba najbardziej kojarzona nazwa choroby. Inaczej nazywa się ją także dną moczanową czy podagrą. Charakterystyka schorzenia, to mocne pogrubienie stawu w paluchu stopy, które ogranicza także zakres ruchu. Przyczyna to zbyt duża ilość kwasu moczowego wewnątrz płynu stawowego.

INFEKCYJNE ZAPALENIE STAWÓW

Choroba stawów może być także skutkiem infekcji, na przykład po przebytej chorobie. Tutaj wyszczególnia się takie stany chorobowe jak borelioza czy angina. Powikłania po tego typu schorzeniach mogą także prowadzić do uszkodzeń stawów.

RZS

Czyli reumatoidalne zapalenie stawów. To również bardzo znana odmiana choroby stawowej. Najczęściej dotyczy ona jednak wyłącznie kobiet. Jeśli chodzi o przyczyny, obwinia się najczęściej genetykę. Chorobę charakteryzuje pojawianie się małych guzków pod skórą. Tym objawom towarzyszy również ból.

IDIOPATYCZNE ZAPALENIE STAWÓW

Wyjątkowe schorzenia, ponieważ najczęściej pojawia się w drugiej dekadzie życia, dlatego też jest nazywane młodzieńczym. Choroba powstaje w wyniku mocnego stanu zapalnego i jest bardzo groźna. Może upośledzać proces wzrostu i sprawiać także ogólne problemy w normalnym funkcjonowaniu organizmu.

SPA

Choć nazwa kojarzy się bardzo miło, to już ta przypadłość niekoniecznie. Spondyloartropatie są związane z przewlekłym zapaleniem chrząstki, które owocują także w uciążliwe bóle pleców, w tym również kręgosłupa. Schorzenie to diagnozuje się najczęściej przed 50 rokiem życia.

TOCZEŃ

Pełna nazwa brzmi toczeń rumieniowaty układowy. Jest to choroba, która negatywnie oddziałuje nie tylko na stawy, ale także na skórę i narząd wewnętrzne takie jak serce czy nerki, dlatego jest bardzo niebezpieczna. Specjaliści nie znają jej przyczyn.

SPOSOBY DOMOWE I MAŁOINWAZYJNE

Jednym z dobrych sposobów walki ze schorzeniami stawów będą suplementy diety i aparaty korekcyjny. Jak to działa? Na przykład Artroser, kapsułki które dzięki swojej recepturze nie tylko uśmierzają ból, ale potrafią także w dużym stopniu regenerować tkankę i stawy.

Na kolejne schorzenie związane ze stawami, na które cierpi bardzo wiele osób, dobrym rozwiązaniem będzie aparat korekcyjny, na przykład Vellafoot. Mowa tu oczywiście o mało estetycznych haluksach.

KONSULTACJA Z LEKARZEM

Oczywiście czasami Artroser, lub korektory typu Vellafoot nie będą adekwatne do zaawansowania typu schorzenia. Wtedy należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Warto wiedzieć, że medycyna zna dużo nowoczesnych sposobów na wyleczenie schorzeń stawów.

Oczywiście czasami może dojść do zabiegu chirurgicznego, jest jednak ostateczność. Operacja nie musi być także skomplikowana, nowoczesne metody pozwalają na krótką rekonwalescencję i szybki powrót do formy.

wywiad lekarski

WCZESNE ROZPOZNANIE

Tak jak w przypadku innych schorzeń, bardzo ważne pozostaje wczesne rozpoznanie i podjęcie odpowiednich kroków. Jeśli na przykład jesteśmy mocno zaangażowani w dyscyplinę sportu, która może nadwyrężać stawy warto zastosować profilaktyczne masaże lub maści.

W innym wypadku, jeśli zauważymy nowy objaw lub ból czy obrzęk, warto zasięgnąć profesjonalnej porady, która rozwieje wątpliwości.

Podsumowując…

Choroby stawów to dość poważna sprawa, której nie należy lekceważyć. Do tej pory nie jest także jasna ich przyczyna, naukowcy i lekarze ciąglę zmieniają teorię. W grę wchodzi genetyka, a także nabycie schorzenia poprzez określony sposób wykorzystywania stawów – na przykład ekstremalny sport, zawodowy taniec.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje bardzo szeroka skala problemów ze stawami i małe objawy nie muszą oznaczać poważnego stanu chorobowego. W takim przypadku mogą pomóc zabiegi fizjoterapeutyczny, a także aparaty korekcyjne i różnego rodzaju maści i żele. Można wziąć pod uwagę także kapsułki, które uderzają w problem od środka. Odpowiednie mikroelementy mogą wpływać na regenerację stawów.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?