Nawyki, które szkodzą Twoim oczom

mężczyzna pocierający zmęczone oczy

Oczy, to niewątpliwie jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka, który odpowiada za codzienne życie rodzinne i służbowe, a także realizację swoich pasji. Dobry wzrok to także bezpieczeństwo w poruszaniu się i klucz do uczenia się w postaci czytania książek, czy rozrywki w postaci telewizji.

Choć każdy z nas na pewno przyznałby jak ważne zadanie spełniają oczy każdego dnia, tak nie każdy poświęca czas, aby zastanowić się jak bardziej o nie zadbać. Wkrada się tu również znak naszych czasów, pełnych ekranów komputerowych, telewizyjnych, a także ekranów telefonów komórkowych, w które patrzymy przez tak wiele godzin, a które mają bardzo negatywny wpływ na wzrok.

Z tych powodów, warto zastanowić się nad tym jak lepiej chronić nasze oczy, a także z jakich nawyków zrezygnować, aby cieszyć się sokolim wzrokiem, pomimo upływu lat. Poniżej opiszemy kilka znanych, negatywnych rzeczy, które wpływają na pogorszenie wzroku, a także podamy kilka sposobów na to, aby poprawić komfort widzenia.

kobieta zmęczona w pracy

Niebieskie światło

Jednym z pierwszych nawyków, które negatywnie wpływają na wzrok, jest zbyt wysokie natężenie niebieskiego światła. Emitują je wszelkiego rodzaju monitory oraz ekrany. Od komputerów biurowych, po domowe laptopy czy telefony.

Niestety obecnie bardzo wiele osób naraża się na zbytnią ekspozycję światła niebieskiego ze względu na pracę, w której zwyczajnie musimy wykorzystywać elektroniczne narzędzia komunikacji.

W takiej sytuacji dużym błędem jest odpoczywanie przy telewizji. Choć czujemy jak stres opuszcza całe ciało, kiedy oglądamy ulubiony serial lub dobrą komedię, nasze oczy dostają dodatkową dawkę szkodliwego światła.

Czytanie po ciemku

Kolejnym bardzo negatywnym nawykiem jest czytanie podczas zbyt małego natężenia światła. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w domu, gdy nie chcemy budzić innych domowników, czy podczas wyjazdów wakacyjnych.

Problemem nie jest jedynie wieczór – często dość pochmurny dzień i ciemne pomieszczenie sprawia, że oczy się męczą.

Nie jest to nawyk, który zadziała po kilku sesjach czytania, jednak lektura przy zbyt małym natężeniu światła powtarzana latami, może znacząco wpłynąć na pogorszenie wzroku. W tym miejscu można także wymienić kolejny zły nawyk – brak odpowiednich okularów i soczewek.

Zarówno podczas czytania jak i życia codziennego, bardzo ważne jest abyśmy posiadali odpowiednio dobrane szkła korekcyjne. Ich moc może ulegać zmianie na przestrzeni czasu, dlatego konieczne są systematyczne wizyty u okulisty. 

Brak odpoczynku

Kiedy prowadzimy samochód, czytamy, piszemy na komputerze, oglądamy telewizję lub patrzymy w ekran telefonu, często zdarza się, że nie robimy wystarczającej ilości przerw. Wszystkie te czynności przez zbyt długi okres czasu, sprawiają, że wzrok jest bardzo wytężony, a oczy się męczą.

Aby nie doprowadzać do pogorszenia widzenia, powinniśm conajmniej raz na 20 minut dać oczom kilkanaście sekund wytchnienia. Wystarczy spojrzeć przez okno, czy w daleki punkt pokoju, by choćby na chwilę oderwać się od pracy czy rozrywki. To mały wysiłek i duża ulga dla wzroku.

mężczyzna czytający po ciemku

Poprawa widzenia

Nasze oczy, tak jak każda inna część organizmu, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują witamin oraz mikroelementów, które nie zawsze dostarczamy razem z pożywieniem w wystarczającej ilości. Warto zatem pomyśleć o zakupie suplementu diety. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład Lutenea.

To naturalne kapsułki, zawierające między innymi luteinę, które poprawią wzrok już na przestrzeni kilku tygodni. Systematyczne stosowanie kapsułek Lutenea może wyraźnie wpłynąć na wyostrzenie wzroku i zabezpieczenie oczu przed pogłębianiem wady.

Interesujące rozwiązanie, to także Optixen, okulary ajurwedyjskie wykorzystujące wiedzę starożytnej medycyny naturalnej. Na ich powierzchni znajdują się mikro otwory, które zmuszają oko do większego wysiłku, aby zobaczyć pełen obraz. W działaniu przypomina to ćwiczenie mięśnia, który staje się coraz silniejszy po każdym treningu. Okulary Optixen wzmocnią oczy , bez efektów ubocznych, już po miesiącu stosowania.

Pozostając w temacie okularów, jeśli pracujemy długo przy komputerze, warto zainwestować również w oprawki ze szkłami blokującymi emisję niebieskiego światła. Jeśli nie mamy wady wzroku, można wybrać takie, które posiadają zerowe soczewki. Poprawi to codzienny komfort w bardzo krótkim czasie.

Podsumowanie

Negatywne nawyki powtarzane codziennie, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na stan wzroku. Podwyższona emisja niebieskiego światła, czytania w złych warunkach, brak ochrony przed promieniami UV, zbyt mocne eksploatowanie oczu podczas pracy czy brak odpoczynku, to bardzo często spotykane działania.

Na szczęście, kiedy uświadomimy sobie co jest szkodliwe dla naszego wzroku, dość łatwo to wyeliminować, przy pomocy niewielkich starań. Systematyczne wizyty u specjalisty, prawidłowe oświetlenie, naturalne suplementy diety czy okulary do kuracji, to elementy niedrogie, lecz działają bardzo pozytywnie na stan naszego wzroku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?