Niacyna i jej wpływ na wątrobę

Przegląd istniejących badań z 2007 r. dokonany przez naukowców z Duke University: Guytona JR oraz Baysa HE ukazuje, że jest ogromna różnica między zwykłą niacyną o natychmiastowym uwalnianiu (IR) a formułami niacyny o przedłużonym uwalnianiu (SR):

„Krótko po tym, gdy Altschul z kolegami opisali zdolność niacyny do obniżania cholesterolu w 1955 r., zostały opracowane formuły niacyny o przedłużonym uwalnianiu, w celu zredukowania rumienia skórnego. Jednakże, okazało się szybko, że są hepatotoksyczne u niektórych pacjentów.

Henkin i inni natrafili na 8 przypadków zapalenia wątroby u 15 pacjentów stosujących niacynę o przedłużonym uwalnianiu, w porównaniu z 0 takich przypadków u 67 pacjentów stosujących zwykłą niacynę. Trzech pacjentów, którzy doświadczyli zapalenia wątroby biorąc niacynę o przedłużonym działaniu było następnie zdolnych tolerować równe lub większe dawki zwykłej niacyny.

McKenney i inni bezpośrednio porównali niacynę IR oraz SR w randomizowanych badaniach klinicznych z dawkami zwiększanymi od 500 do 3000 mg dziennie przez okres 30 tygodni. U żadnego z 23 pacjentów przyjmujących zwykłą niacynę nie wystąpiły efekty hepatotoksyczne, podczas gdy u 12 z 23 pacjentów na niacynie o przedłużonym uwalnianiu takie efekty się pojawiły. Wzrost uszkodzeń wątroby pod wpływem niacyny SR pojawiał się głównie przy dawkach 1500 mg dziennie.

Źrodła:
Cytat z badania Guytona i Baysa za książką: Niacin: The Real Story. Learn about the Wonderful Healing Properties of Niacin. Abram Hoffer Dr, Andrew W Saul PH.D., Harold D Foster. Basic Health Publications, Inc.; 1st edition (October 9, 2015). Link do oryginału badania: Safety considerations with niacin therapy. Guyton JR, Bays HE. Am J Cardiol. 2007 Mar 19;99(6A):22C-31C. Epub 2006 Nov 28.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?