Niacyna

Niacyna C6H5NO2 – kwas nikotynowy, witamina B3, witamina PP (z angielskiego: pellagra-preventing factor).

Postacie niacyny:
Niacyna – kwas nikotynowy, niacyna o natychmiastowym uwalnianiu (IR). Podczas początkowego okresu stosowania powoduje silny rumień skórny (tzw. flush), swędzenie, które ustępują zwykle po kilku tygodniach stosowania.

Nikotynamid – amid kwasu nikotynowego. Zdecydowanie rzadziej powoduje flush, ale gdy się on zdarza, jest dużo bardziej nieprzyjemny. W przeciwieństwie do niacyny IR nie ma wpływu na poziom cholesterolu.

Heksanikotynian inozytolu – (hydrolizowany w organizmie na wolny kwas nikotynowy i inozytol, w wyniku czego kwas nikotynowy osiąga swój szczyt 6-10 godzin po spożyciu). Tak zwana „niacyna bez flushu” („no-flush niacin„), nie powodująca rumienia. Posiada większość zalet niacyny o natychmiastowym działaniu, a niemal pozbawiony jest jej efektów ubocznych (rumień, niewydolność przewodu pokarmowego, itd.).

Niacyna o przedłużonym uwalnianiu – formuły kapsułek lub tabletek powodujące, że niacyna jest uwalniana stopniowo i jest to proces rozłożony w czasie. Czasem tą nazwą określany jest także heksanikotynian inozytolu.

NADH – dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy plus wodór, enzym antyoksydacyjny, aktywna forma niacyny. NADH jest naturalnie i stale produkowany w organizmie z niacyny.

Źródła:
Niacin: The Real Story. Learn about the Wonderful Healing Properties of Niacin. Abram Hoffer Dr, Andrew W Saul PH.D., Harold D Foster. Basic Health Publications, Inc.; 1st edition (October 9, 2015).

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?