Nieprawidłowa postawa przy biurku może kosztować Cię zdrowie. Nawet jeśli teraz nic Cię nie boli, z czasem zaczną pojawiać się pewnie dolegliwości, które z każdym dniem będą przybierać na sile. Bóle głowy i szyi, a przede wszystkim kręgosłupa to tylko niektóre z efektów złej postawy podczas pracy przy komputerze. Dodajmy do tego siedzący tryb życia również poza pracą, a otrzymamy portret przeciętnego Polaka, który za kilka lat może być na rencie.
Ustawienie komputera
Komputer powinien być ustawiony w odległości ok. 50 cm od Ciebie (przyjmuje się 40-75 cm). Monitor ustaw na wprost siebie tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości Twoich oczu. Klawiaturę postaw 10-15 cm od krawędzi biurka, dzięki czemu będziesz mógł położyć nadgarstki na blacie (nie opieraj ich o kant biurka!). Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie specjalnych podkładek pod nadgarstki, które zadbają o ich prawidłowe położenie, a co za tym idzie, pozwolą uniknąć bólu.
Krzesło i biurko
Najlepszym rozwiązaniem jest zakup krzesła, którego wysokość, kąt nachylenia oraz położenie podłokietników i zagłówka można regulować. Większość pracodawców unika takich wydatków, jednak jeśli masz możliwość sam zainwestuj w odpowiednie krzesło. Zagłówek ustaw tak, jak w samochodzie (jego górna część powinna sięgać czubka głowy), podłokietniki z kolei mają za zadanie utrzymać Twoje ręce w pozycji „L” – przedramiona muszą tworzyć z ciałem kąt prosty. Siedząc, sprawdź czy kąt zgięcia kolan wynosi 90o. Ważne jest także stabilne podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ponieważ to właśnie on jest najbardziej przeciążony. Blat biurka powinien znajdować się na wysokości łokci. Stopy trzymaj płasko na podłodze, jeśli trzeba podłóż pod nie podpórkę. Jeśli nie chcesz mieć problemów z krążeniem, nie zakładaj nogi na nogę.
Kilka rad
Dbaj o oczy, podczas pracy wpatrujemy się w monitor komputera i rzadziej mrugamy. Warto zatem kupić w aptece krople nawilżające do oczu, a podczas pracy wykonać parę prostych ćwiczeń. Wpatruj się przez chwilę w obiekt oddalony od Ciebie o ok. 40 cm, po chwili spójrz na inny obiekt znajdujący się dalej, na przykład sklep za oknem. Możesz także wykonywać pionowe lub poziome ruchy gałek ocznych bez ruszania głową (patrz góra-dół lub od lewej do prawej strony). Kreśl ósemki, ponownie zachowaj przy ćwiczeniu nieruchomą głowę. Wykorzystaj przerwy w pracy, które Ci przysługują. Co godzinę wstań i przejdź się po biurze, wykonaj parę ćwiczeń rozciągających. Jeśli rozmawiasz przez telefon, nie przytrzymuj słuchawki ramieniem. Wiele osób poleca także zakup okularów z powłoką antyrefleksyjną oraz krzeseł, które wymuszają na użytkowniku prawidłową postawę ciała.