Magnetoterapia to coraz częściej stosowana metoda fizykoterapeutyczna, która opiera się na wykorzystaniu specyficznych właściwości pola magnetycznego. Przenika ono w głąb tkanek zmienionych chorobowo, dzięki czemu korzystnie wpływa na ich regenerację. Zabiegi z użyciem pola magnetycznego stosowane są do redukcji bólu i stanów zapalnych, a także niwelowania obrzęków oraz przyspieszania gojenia. Istnieją różne wskazania do magnetoterapii w ramach rehabilitacji.
Właściwości pola magnetycznego
Pole magnetyczne używane w fizykoterapii to energia wytwarzana przez magnesy i specjalne urządzenia, charakteryzująca się niską częstotliwością. Jej zwiększona przenikalność sprawia, że penetracja wgłąb tkanek zmienionych chorobowo jest bardzo efektywna. W rehabilitacji wykorzystywane jest impulsowe pole magnetyczne o częstotliwości, która nie przekracza 60 Hz. Impulsy te mogą mieć kształt prostokątów, trójkątów lub sinusoidy. Pierwsze z nich stosuje się w przypadku procesów chorobowych obejmujących elementy więzadłowe, elementy ścięgniste oraz obszary chrząstek stawowych. Trójkątne przeznaczone są dla struktur kostnych, a impulsy o przebiegu sinusoidy wykorzystuje się przy dysfunkcjach układu nerwowego oraz mięśni. Urządzenie przeznaczone do realizacji zabiegów magnetoterapii nazywane jest magnetronikiem.
Wskazania do magnetoterapii
Z uwagi na brak działania termicznego, magnetoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie. Podczas zabiegu temperatura ciała nie wzrasta, dzięki czemu leczenie polem magnetycznym jest możliwe nawet w okresie zaostrzenia procesu chorobowego. Podstawowe wskazania do magnetoterapii to m.in. choroby zwyrodnieniowo-wytwórcze, złamania, skręcenia, zwichnięcia i inne urazy, chroniczne stany zapale stawów, nerwów, kości i tkanek miękkich czy osteoporoza. Pole magnetyczne stosuje się też w okresach rekonwalescencji po różnych zabiegach operacyjnych, np. po wszczepieniu endoprotezy. Metoda ta używana jest ponadto do leczenia nieżytu oskrzeli, zapalenia zatok i astmy, wrzodów żołądka w fazie przewlekłej, choroby Crohna, atrofii Sudecka, rozrostu prostaty czy niepłodności.
Efekty magnetoterapii w rehabilitacji
W przypadku użycia odpowiedniej dawki pola magnetycznego podczas rehabilitacji, zabieg magnetoterapii przynosi wiele korzyści. Usprawnia metabolizm i przyspiesza proces gojenia ran, a także zwiększa efektywność regeneracji. Magnetoterapia wspomaga też osteogenezę, co ma szczególne znaczenie w przypadku fizykoterapii przy osteoporozie. Pole magnetyczne może redukować krwiaki i opuchliznę, a także działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Kwestie te pozostają bardzo istotne zwłaszcza u pacjentów, którzy zmagają się ze schorzeniami zwyrodnieniowymi narządu ruchu. Alternatywą dla zabiegu magnetoterapii może być zastosowanie odpowiedniej opaski magnetycznej, takiej jak Ortezan. Produkt ten posiada bezpieczny dla skóry skład, dzięki czemu jego użytkowanie nie wywołuje przetarć i uczuleń. Opaska Ortezan opiera swoje działanie na pracy pola magnetycznego o wydajności 500 Gaussów, które regeneruje stawy, przywraca zakresy ruchowe i niweluje ból. Do zalet tego produktu należy jego przystępna cena, a skuteczność potwierdzają pozytywne opinie użytkowników.
Zalety magnetoterapii w rehabilitacji
Magnetoterapia nie wymaga od pacjenta poddawanego rehabilitacji żadnych specjalnych przygotowań. Podczas terapii emitowana jest energia, która przenika przez bariery w postaci bandaży i ubrań. Przeciwwskazaniem do zabiegu nie są również metalowe implanty. Przy prawidłowym doborze impulsów i uwzględnieniu wszystkich wskazań, pole magnetyczne nie jest szkodliwe dla organizmu. Do przeciwwskazań do rehabilitacji polem magnetycznym należy przede wszystkim obecność implantów elektronicznych, takich jak np. rozrusznik serca. Magnetoterapia nie jest też stosowana u pacjentów z nowotworami, chorobami zakaźnymi, infekcjami, poważnymi schorzeniami układu sercowo naczyniowego oraz u kobiet w ciąży. Zabieg może być wykonywany u dzieci, a samo pole magnetyczne nie wykazuje praktycznie żadnych niepożądanych efektów ubocznych.