Siłownia w domowym zaciszu – jak ją urządzić tanio i funkcjonalnie własny fitness?

młoda kobieta ćwiczy na macie

Czy też uważacie, że w ostatnich latach fitness i sport, a także ludzka sylwetka stały się coraz bardziej modne? Jest tak prawdopodobnie dlatego, że pięknie wyrzeźbione kobiety i mężczyzn oglądamy teraz właściwie wszędzie.

W kinie obserwujemy idealne ludzkie sylwetki, w mediach społecznościowych fascynujące metamorfozy. I choć kult ciała ma bardzo wiele negatywnych stron – zbyt duże przykładanie wagi do swojego wyglądu, problemy psychologiczne, tak jedno jest pewne – ćwiczenia fizyczne zawsze były i będą ogromnym wsparciem dla zdrowia i samopoczucia.

Ok, skoro ustaliliśmy już, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla zdrowia i warto je wykonywać, pozostaje pytanie: czy musimy do tego celu chodzić do klubu fitness? Niekoniecznie! W tym artykule zajemiemy się tematem domowej siłownie.

Jak zbudować ją szybko i tanio? Jak sprawić aby własny fitness był funkcjonalny i pomógł osiągnąć zamierzone efekty? To wszystko postaramy się opisać poniżej.

kobieta podnosząca ciężary

KALENISTYKA

Na początek mała zwrot akcji – aby stworzyć siłownię w domu nie potrzebujemy właściwie żadnego sprzętu. Można zdecydować się na dziedzinę kalenistyki, czyli ćwiczeń, które wykorzystują wagę własnego ciała.

Gotowe programy treningowe możemy znaleźć w internecie za darmo. Są także dokładne filmy instruktażowe, które pokażą nam w jaki sposób bez użycia ciężarów jesteśmy w stanie nawet rzeźbić mięśnie i zwiększać ich objętość.

TAŚMY I GUMY

Jeśli jednak wolimy zaopatrzyć się w przyrządy, doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju gumy. Dzięki nim będziemy mogli stosować różne techniki oporowe, które pozwolą wyćwiczyć bicepsy, mięśnie pleców, brzucha, ud i pośladków.

Dobrze sprawdzi się także nieznacznie droższe rozwiązanie, jakim są taśmy TRX. Choć oryginał jest bardzo drogi, z powodzeniem znajdziemy dobrej klasy zamiennik. To specjalne taśmy, które można zamontować na drzwi (bez konieczności wiercenia czy przyklejania). Pozwalają one na zaawansowane ćwiczenia mięśni, dając bardzo dobre efekty, również kiedy wykorzystamy je do rozciągania.

SPRZĘT CARDIO

Jeśli zależy nam na utracie wagi, na pewno w pierwszej kolejności myślimy o intensywnych ćwiczeniach cardio. Tu pierwszy do głowy wpada rowerek treningowy. To na pewno dobre rozwiązanie, ale warto pamiętać, że dobrej klasy sprzęt potrafi sporo kosztować.

Na początek można zaopatrzyć się w skakankę, która równie efektywnie spala kalorie, przy dodatkowej oszczędności czasu. Pamiętajcie przy okazji, że spadek wagi to również dobrze zbilansowany bilans kaloryczny. Jeśli nie jesteście znani z silnej woli, dobrze mogą sprawdzić się plastry Sliminazer.

To naturalne składniki, takie jak zielona herbata, zawarte w wygodnej formie. Plastry Sliminazer pozwolą zredukować wagę już po kilku tygodniach. Dla Pań z kolei, dobrym dodatkiem do domowej siłowni, może okazać się krem Ovashape. Naturalnie nawilża i sprawia, że skóra staje się przyjemna w dotyku.

Krem Ovashape został zaprojektowany tak aby ujędrniać i unosić do góry biust, z tego względu może okazać się idealnym partnerem domowych treningów. Oba preparaty są bardzo bezpieczne i nie powodują żadnych efektów ubocznych.

SPRZĘT WAGI CIĘŻKIEJ

Jeśli interesuje Was natomiast to aby w domu podnosić ciężary, nie będziemy dyktować, które modele wybrać. Mamy jednak kilka praktycznych pomysłów na to, aby budowanie mięśni w domu nie zniszczyło podłogi, nie podburzyło sąsiadów i nie zrujnowało portfela.

W pierwszej kolejności warto pomyśleć o gumowych matach zabezpieczających podłogę. Dzięki nim, nie tylko unikniemy rys, ale także wyciszymy dźwięk odkładanego ciężaru, który może być bardzo uciążliwy dla domowników i właśnie sąsiadów.

Jeśli kupujecie zestaw ciężarów, koniecznie zaopatrzcie się w taki, które można dostosowywać do swoich postępów treningowych. Chodzi o to, aby od pierwszego treningu można było wybierać wśród ciężaru, ale także by później można było dokupić kolejne obciążenie, zamiast zmiany całego zestawu. Dlatego szczególnie nie polecamy kupowanie sztang i hantli z określonym ciężarem.

trening w domu starszych osób

KREATYWNA BUTELKA Z WODĄ

Najważniejsza rzecz, to naprawdę chęć do rozpoczęcia treningów. Pamiętajcie, że kreatywność jest tutaj najważniejsza. Niezależnie od tego czy mamy mało czy dużo miejsca, mniej lub bardziej gruby portfel.

Butelki z wodą mineralną świetnie sprawdzą się jako pierwsze hantle. Duże poduszki od sofy mogą posłużyć jako prowizoryczna ławeczka przy ćwiczeniach klatki piersiowej czy pleców. Jeśli mieszkamy w bloku, możemy w ramach rozgrzewki lub treningu biegać po schodach.

Najważniejsze aby przy budowie takiej domowej siłowni, jeszcze przed pierwszymi zakupami określić swoje cele treningowe. Może okazać się, że jedyne czego tak naprawdę potrzebujemy to wygodny strój i wiele motywacji.

Na koniec, domową siłownię uzupełniliśmy dobrą książką z treningami, lub programem treningowym zakupionym od profesjonalisty. Najlepiej byłoby znaleźć trenera, który podczas jednej sesji pokaże nam technikę wykonywania danych ćwiczeń i doradzi co będzie dobrze dopasowane do efektów jakie chcemy zobaczyć.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?