Spać jak nasi przodkowie z epoki paleolitycznej

Wielu ludzi stosuje sposób żywienia maksymalnie zbliżony do tego, których cechował naszych przodków w Epoce Kamiennej. Mięso, smalec, masło, warzywa i owoce – takie i tym podobne rzeczy można na takiej diecie jeść.

Może nie od rzeczy będzie także spróbować spać jak Ludzie Kamienia? Bo czy sposób, w jaki sypiają Ludzie Epoki Nowoczesnych Technologii jest najlepszy? Prawdopodobnie nie i można by się wiele nauczyć od przodków.

Zaczynamy upodobniać się do osób sypiających w zamierzchłej przeszłości:

1) Bez smartfona w sypialni.
Nasi przodkowie z pewnością nie targali ze sobą do łóżka telefonu, tabletu ani komputera. Oczywiście, nie znali niczego takiego, ale nie odbierajmy im chwały z tak błahego powodu.

Ekrany urządzeń elektronicznych wytwarzają niebieskie światło, łudząco podobne do światła słonecznego, które oszukuje ludzki organizm, że jeszcze trwa dzień, przez co zakłócone jest wydzielanie melatoniny, hormonu snu.

2) Żadnej telewizji przed snem.
Z tego samego powodu i również z pożytkiem dla zdrowia, prehistoryczni myśliwi i zbieracze nie oglądali telewizji, wydzielanie melatoniny nie było zakłócone, łatwo było im zasnąć.

3) Chłodna sypialnia.
Przegrzana sypialnia sprawia, że sen jest płytki, słaby, niskiej jakości. A jeśli naprawdę jest zbyt gorąco, na pewno się obudzisz.

Człowiek sypiający przed wiekami w jaskini nie był w stanie ogrzać jej wystarczająco, aby było mu tam za gorąco. Mógł co prawda położyć się zbyt blisko ogniska, ale w nocy ogniska wygasają. Dlatego spał w chłodnym bardziej niż ciepłym otoczeniu, czyli tak, jak zalecają współcześni specjaliści od snu.

4) Cicha sypialnia.
Człowiek w dawnych czasach miał wielu wrogów. Zarówno wśród innych ludzi, jak i wśród dzikich zwierząt. Zarówno on sam jak i jego współplemieńcy musieli zachowywać się cicho nocami, kiedy byli najbardziej bezbronni. Żadnych wrzasków, hałasów ani głośnego tupania nogami. Groziło to, że zjawi się jakiś tygrys szablastozęby i z sypialni człowieka zrobi sobie tygrysią spiżarnię. W ciszy łatwiej usłyszeć zagrożenie.

Jak przekonują naukowcy, cisza podczas snu jest niezwykle istotna. Wszelkie hałasy, jakie docierają do nas podczas snu, zakłócają ten sen i rozregulowują mechanizmy zachodzące podczas snu. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy nie zostajemy wybudzeni. Rano jednak będziemy czuć, że w nocy było głośno: po prostu będziemy czuć się niewyspani.

5) Delikatna kolacja.
Prehistoryczny myśliwy i zbieracz twardo trzymał się swojej diety, zupełnie inaczej niż większość współczesnych ludzi, którzy decydują się na zmianę sposobu odżywiania. Oczywiście, on nie miał dostępu do dietetyków, magazynów o odżywianiu, ani nawet do tysięcy stron internetowych ze wskazówkami o tym, jak jeść. Można więc powiedzieć, że nie miał wyboru, ale znowu: nie odbierajmy mu z tego powodu prawa do chwały.

Nasi przodkowie nie tylko trzymali się swojego paleolitycznego sposobu odżywiania, ale w dodatku nie obżerali się jak bąki. Głównie dlatego, że obżarty myśliwy wolno ucieka, a jak się wolno ucieka mając za plecami dzika wielkości autobusu, to zwiastuje kłopoty. Dlatego obżerających się przed snem Ludzi Kamienia upatrzyły sobie dziki na ulubioną nocną przekąskę.

A nie od dziś wiadomo, że organizm zajęty trawieniem słabo i niewydolnie śpi. Bierzmy więc przykład z naszych paleo-przodków i zodowolmy się delikatną kolacją.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?