Zmiany zwyrodnieniowe, które występują najczęściej – rozpoznanie

choroba zwyrodnieniowa barku

Mediana społeczeństw na całym świecie robi się coraz bardziej leniwa. Choć sport zrobił się ostatnio bardzo popularny, nadal większość z nas pracuje w pozycji siedzącej i uprawia zbyt mało aktywności fizycznej. Do tego dochodzi często nadwaga i dostarczanie organizmowi wystarczającej dawki minerałów i witamin. To wszystko może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, które nie tylko uprzykrzą życie, ale przy późnym rozpoznaniu, mogą okazać się także ciężkie do wyleczenia.

Zwyrodnienie polega najczęściej na zmianie układu kostnego lub stawowego, w sposób ograniczający pełen zakres ruchów. Zmiany zwyrodnieniowe w stopie mogą na przykład utrudniać chodzenie. Zmiany zwyrodnieniowe kolana, będą sprawiały problem w siadaniu i wstawaniu, a zmiany zwyrodnieniowe dłoni, mogą ograniczać nawet tak podstawowe rzeczy jak pisanie czy praca na komputerze.

Jak rozpoznać zmiany zwyrodnieniowe?

Przyczyny zmian zwyrodnieniowych nie zostały do dziś dokładnie odkryte. Dużo mówi się na temat genetyki, naukowcy wiedzą także jednak, że na powstawanie upośledzeń w układzie kostnym i stawowym ma wpływ dostarczanie odpowiedniej dawki witamin oraz mikroelementów i styl życia. Zbyt mała ilość aktywności fizycznej, a także zbyt duże nadwyrężania ciała.

Zmiany zwyrodnieniowe mają to do siebie, że nie skrywają się latami pod powierzchnią, żeby nagle wyjść pod postacią przykrej niespodzianki. Zazwyczaj dają się zatem rozpoznać dość szybko. Jeśli czujemy nieznane wcześniej drętwienie, utrudniony ruch w pewnych zakresach, przewlekły ból, a także jeśli widzimy obrzęki i zaczerwienienia – może to oznaczać, że zaczyna postępować zmiana zwyrodnieniowa. Które z nich, są najbardziej popularne?

zmiany układu mięśniowego

Najczęstsze zmiany zwyrodnieniowe

Dość często można obserwować zmiany zwyrodnieniowe w stopie. Takie jak haluksy, czy artretyzm. Utrudniają one chodzenie i sprawiają duży ból. Dodatkowo dość ciężko zastosować przeciw nim konkretną profilaktykę. Rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, lub próba domowych sposobów. Jeśli chodzi o haluksy, można na przykład użyć aparatu korekcyjnego Vellafoot, a jeśli chodzi o artretyzm, preparatu, który naturalnie odbudowuje tkanki – Artroseru.

Osteoartroza dotyczy natomiast zmiany zwyrodnieniowej kolana, która jest jednym z najpopularniejszych schorzeń tkanek i stawów. W Polsce zdiagnozowano już ponad 7 milionów osób, które walczą z bólem kolana i utrudnieniem ruchowym, spowodowanym właśnie przez tą przypadłość.

Możemy także paść ofiarą infekcyjnego zapalenia stawów. Jak wskazuje sama nazwa, będą to schodzenia, których przyczyną będzie wcześniejsza infekcja – na przykład grypa czy mocne przeziębienie. Problemy mogą dotknąć całego ciała, tworząc także zmiany zwyrodnieniowe dłoni.

Jako kolejne bardzo popularne zwyrodnienie stawów, można wymienić Toczeń, który znany jest na pewno wszystkim fanom seriali medycznych. Ta złośliwa choroba, do dziś nie odkryła powodów swojej obecności, a z uwagi na atakowanie stawów, kości, narządów wewnętrznych, a nawet skóry, jest bardzo niebezpieczna.

Wielu pacjentów dotyka także SPA. Nie mamy jednak, niestety na myśli relaksującego weekendu pełnego masaży, a spondyloartropatie, czyli przewlekłe zapalenia chrząstki stawowej. To schorzenie objawia się często przewlekłym i nasilającym się bólem pleców. Można również wymienić tu reumatoidalne zapalenie stawów oraz idiopatyczne zapalenie stawów. Oba schorzenia są bardzo specyficzne. Pierwsze z nich objawia się najczęściej u kobiet powstawaniem małych podskórnych guzków, które powodują ból. Drugie zaś, dotyczy osób bardzo młodych i może prowadzić do upośledzenia procesu wzrostu.

PROFILAKTYKA

Ciało to nasza świątynia, potrzebny instrument pracy i przyjemności, a także żywy organizm, który swoim działaniem odzwierciedla to, w jaki sposób go traktujemy. Wszyscy specjaliści, a także lekarze mają różne opinie co to leczenia poszczególnych chorób, zgadzają się jednak co do tego, że najlepszą profilaktyką każdej z nich jest dbanie o swoje zdrowie.

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zmiany zwyrodnieniowe. Zdrowa, zbilansowana i bogata w witaminy oraz mikroelementy dieta, umiarkowana lecz systematyczna aktywność fizyczna, a także sen – to wszystko sprawia, że minimalizujemy występowanie schorzeń stawów w przyszłości. Dobrą profilaktyką może być także zastosowaniem naturalnych preparatów, odbudowujących tkanki, takich jak Artroser.

dbanie o ciało

DIAGNOZA

Jeśli czujemy, że od jakiegoś czasu nastąpiły poważne zmiany w tym jak działają nasze stawy lub odczuwamy ból uniemożliwiający dawne zakresy ruchów, trzeba zgłosić się do specjalisty. Szybka diagnoza pozwala ustalić drogę leczenia i w krótszym czasie zlikwidować uciążliwe efekty choroby.

POWRÓT DO ZDROWIA

Zwyrodnienia stawów można leczyć u lekarza, kręgarza, fizjoterapeuty, a często nawet przy pomocy dobrze zaplanowanego treningu. Istnieje także kilka domowych sposobów, które mogą pomóc. Dobrym sposobem na zlikwidowanie, na przykład haluksów, będzie użycie korekcyjnego preparatu Vellafoot.

Niektóre zmiany zwyrodnieniowe pozostają na całe życie, inne mogą stanowić nawet zagrożenie życia, a jeszcze inne da się zlikwidować kompletnie dzięki skorzystaniu z odpowiedniej kuracji. Najważniejsze aby pamiętać o nielekceważeniu objawów i zawsze obserwować swoje ciało.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Tutaj wpisz komentarz
Jak chcesz się przedstawić?